banner83
banner184
banner117
08 Nisan 2020 Çarşamba

Maskeler Elde Kaldı
banner183

Gerçekten farkındamısınız...

03 Aralık 2019, 10:10
Gerçekten farkındamısınız...
YUSUF DURDURMUŞ

Engelliler günleri ve yerel yöneticilerin engelliler için sadece engelliler günlerinde engellilerin yanlarında nasıl bulunduklarını ve bazı engellilere engel olan çalışmalarından bahsedeceğim.

Öncelikle isterseniz yerel yöneticilerin engelliler için yapması gerekenleri kısa ve öz bir şekilde yazalım.

Yerel yöneticiler İller ve İlçeler olmak üzere ikiye ayrılırlar.

İllerde Valilikler ve Büyükşehir Belediyeleri, İlçelerdeyse Kaymakamlıklar ve Belediyeler İl ve İlçelerden sorumlu olmaktadır.

Benim yazacaklarım en çok İl ve İlçe Belediyelerini ilgilendirmektedir.

Engelliler için Belediye bir kaldırım üzerinde bir yol yapar ya da herhangi bir yerde sosyal alan inşa eder ancak bunlardan ne yol gerçekten engellinin kullanabileceği bir yol olur ne de sosyal alan engelli bir bireyin rahat bir şekilde tek başına özgürce gezip dolaşabileceği bir yer olur.

Uzun yıllardır Belediyelerimize hep aynı şeyi söylemişimdir sadece yaptık oldu diye iş yapmamalarını, her fırsatta dile getirerek kendilerine belirtmişimdir.

Engelli Vatandaşlarımızı sadece 15 Ekim, 3 Aralık, 7-14 Ocak ve 15 Mayıs gibi engellilere özel günlerde yanında bulunuyormuş gibi yapmayın.

Yılın herhangi bir gününde de engelli Vatandaşlarımıza onlar için ne yapılabilir, nasıl yapılabilir diye engelli bireylerle bir araya gelerek istişareler yapın diye her fırsatta her an dile getirmişimdir.

Şimdiki zamanlarda Belediyeler engelliler gününe özgü bir program yapıyorlar ancak yapılan programdan engellilerin ne Ailelerinin ne de kendilerinin haberi var.

Sadece adı var filanca tarihte filanca günde şu saatte şurada şöyle bir program yapıyoruz demek yerine engellilerimiz yapılacak programı gazeteden duyuyor.

Bazı engelli Aileleri ve engelliler sonra biz program yaptık engellilere diye boy boy fotoğraflar engellilerle ve Aileleriyle gazetelerde çarşaf gibi yazılar.

Yok filanca Belediye engellilere özgü şunu yapmış, bunu almış falan filan engelliler üzerinden Vatandaşlara engelliler için bir şeyler yapılmış imajı gösteriliyor buda bizleri üzüyor çünkü ortada bir şey yok ama çarşaf gibi yazılar var.

Neyse şimdi de dilerseniz yapılması gerekenleri yazalım.

Bir Belediye bu A yada B Belediyesi olabilir.

Öncelikle yapması gereken engelliler koordinasyon merkezini kurmalı, bu merkezlerde de engel gruplarına göre engelliler görevlendirilmeli ve engellilerin sorunları burada dinlenerek çözüme kavuşturulmalı.

Birçok bölgede sorunlar neredeyse hep aynı engellilere sorulmadan yapılan engelliler için çalışmalar doğru olmamakla beraber engellilere çeşitli ufak tefek zorluklarda çıkarmaktadır.

Günümüzde engelli bireylerin en büyük problemi iş gücü piyasasına katılamamak.

İşsiz bir engelli birey ekonomik özgürlüğünü sağlayamadığı için toplum içinde de sorunlarla karşılaşmak zorunda kalıyor.

Nitekim engellilerin iş gücü piyasasına belediyeler doğrudan dahil olarak engellilerin işe yerleşme süreciyle alakalı çalışmalar yapıp, engellilerin ekonomik özgürlüklerini sağlamasına da destek olabilirler.

Engellilerimizin ve ailelerinin bir diğer problemi de engelliliğin getirmiş olduğu hak ve menfaatleri yani kendilerine özgü çıkan yasayı bilmemeleri de engelli ve ailelerinin mağdur olmasını sağlıyor.

Belediye bünyesinde kurulacak olan koordinasyon merkezinde engellilere ve Ailelerine engellilerin yasalarıyla alakalı bilgiler verilebilir ve böylece bilinçlenmeleri de sağlanır.

Engelli bireylerimizin bir diğer problemi de sokaklara özgürce çıkıp gezememek.

Çünkü sokaklar gerçekten güvensiz olup engelli sokakta başıma bir şey gelir mi diye tedirginlik içine girip sokağa çıkmaktan vazgeçiyor.

Bu da evlerinde şu ya da bu sebepten kapalı kalan engellilerinde psikolojilerine yansımaktadır.

Belediyenin hizmetleri için de evinde şu ya da bu sebeple dışarıya çıkamayan engellileri tespit edip toplumla entegre etmekte var.

Bu düzgün yollar yapıp düzgün kaldırımlar inşa edip olur olmaz yere dubalar veya çöp konteynırları koymamakla bir nebze de olsun gerçekleşebilir.

Türkiye’nin birçok noktasını gezen birisi olarak engelliler için yapılan hizmetlerin sadece yaptık oldu diye değil gerçekten engellilerin kullanabileceği çalışmalar yapılmasını yine her fırsatta dile getirdim.

Sorunlarımızı ufak ufak bizler dile getireceğiz ki yetkililer duyacak ve engellilere doğru hizmet vermek için harekete geçeceklerdir.

Siz değerli kaderdaşlarımın 3 Aralık Dünya Engelliler Gününü en içten dileklerimle kutlarken gerçekten engellilerimizin sorunlarının kısa zaman içinde çözüldüğünü görmek diliyorum…

Bu içeriğe yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV