banner83
banner184
banner117
09 Ağustos 2020 Pazar

banner183

KIL DÖNMESİ HASTALIĞINA BIÇAKSIZ ÇÖZÜM

14 Mart 2016, 11:51
KIL DÖNMESİ HASTALIĞINA BIÇAKSIZ ÇÖZÜM
Gürkan ÖZER
banner187
Halk arasında kıl dönmesi olarak bilinen Pilonidal Sinüs hastalığına ameliyatsız tedavi imkânı sunan Sakarya Hendek Devlet Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Hakan Yırgın, Fenol Tedavisinin ameliyatlar kadar başarılı olduğunu belirterek, uygulanan işlemlerin lokal anestezi altında ortalama 10-15 dakika sürdüğünü ve Hastane yatışını gerektirmediğini dile getirerek sorularımızı cevapladı.

Pilonidal sinüs tedavisi hakkında bilgi verirmisiniz?

Pilonidal sinüs hastalığının cerrahi tedavisinde literatürde birçok farklı görüş olsada ortak nokta, cerrahinin basit ve kolay uygulanabilir olması, hastanede yatış süresinin kısa, postoperatif yara bakımının ve ağrının az, nüks oranının düşük ve günlük aktiviteye dönüş zamanının kısa olmasıdır. Bu nedenle sekonder iyileşme (açık bırakma), marsupializasyon, Karydakis, oblik primer onarım ve çeşitli flep teknikleri gibi birçok cerrahi yöntem yıllarca denenmiş ve birbirlerine üstünlükleri araştırılmıştır.

Fenol Tedavisi nedir?

Fenol uygulaması, pilonidal sinüs tedavisinde konservatif metod olarak tanımlanmakta ve bazı kliniklerde tedavide ilk tercih olmaktadır. Fenol, monosübstitüe aromatik hidrokarbondur ve asidik özelliği vardır. Antiseptik, anestetik ve potent sklerozan özelliktedir. Oda sıcaklığında beyaz kristalize solid halde iken daha yüksek sıcaklıklarda likit forma geçebilir. Pilonidal sinüs hastalığının tedavisinde fenol likit veya kristalize formlarda kullanılmaktadır.

Fenol Tedavisinin avantajları neler?

Hastanede yatış gerektirmemesi, minimal invazif oluşu ve günlük aktiviteye daha hızlı dönülmesi fenol tedavisinin avantajlarıdır. Pilonidal sinüs tedavisinde, özellikle komplike olmayan primer olgularda, ilk tedavi seçeneği olarak kristalize fenol tedavisi kullanılmasının ve komplike cerrahi işlemlerin fenol tedavisinden fayda görmeyen hastalara saklanmasının daha uygun olacağı kanısındayız. Özellikle kozmetik kaygıları olan, günlük aktivitesine ve iş-öğrenim hayatına kısa sürede dönmek isteyen hastalarımıza fenol tedavisini öneriyoruz.

Neden Fenol Tedavisi?

Fenol Tedavisi, lokal anestezi altında ortalama 10-15 dakika sürmekte olup, hastanede yatışı gerektirmemektedir. Hastalarımız diğer sinüs ameliyat tekniklerine göre daha kısa sürede günlük aktivitelerine dönmekte, aynı zamanda fenol tedavisi sonrası nüks (tekrarlama) riski diğer cerrahi yöntemlerle hemen hemen aynıdır.

Op. Dr. Hakan Yırgın, Fenol Tedavisi yönteminin Sakarya’da pek fazla uygulanmadığını fakat Hendek Devlet Hastanesinde başarılı şekilde uygulandığını dile getirerek, hastalarımız diğer Hastanelerde uzun süre beklemeden tedavilerini kısa süre içerisinde Hendek Devlet Hastanesinde yaptırabilirler diye konuştu.

40’a yakında başarılı Ameliyat gerçekleştirdiklerini sözlerine ekleyen Yırgın, Hastalardan olumsuz bir geri dönüş olmadığını dile getirerek sözlerini sonlandırdı.

Bu içeriğe yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV