banner83
banner184
banner117
11 Ağustos 2020 Salı

banner183

Suç Kimin?

17 Mayıs 2020, 09:32
Suç Kimin?
ÖZKAN ÖZER
banner187
Zaman zaman dinin, dini inanç ve uygulamaların insanı düşünmekten uzaklaştırdığı, insanı taassuba sürüklediği, insanı yanlış yollara saptırdığı gibi değerlendirmeler yapılmaktadır.

Örneğin;

İbadetler insanın düşünmesine engel oluyor.

Din insanı uyuşturuyor.

Mezhepler yüzünden insanlar kavga ediyor.

Dini kavramlar insanları tartışmaya ve kavgaya sürüklüyor.

Yaratan kullarına tavsiye ettiği şeyler; "doğru inanın, doğru düşünün, doğru davranın, iyilik yapın, kötülükten uzak durun, kendinize yapılmasını istemediğiniz şeyleri başkalarına da yapmayın’’ gibi insanı iyiliğe yönlendiren tavsiyelerdir.

Peki dini kullanıp kavga çıkaran ve kötülük eden kişiler acaba içlerindeki kötü niyetlerden ve kötü düşüncelerden dolayı böyle davranıyor olabilirler mi?

Din ile insanları uyuşturan kimselerin bunu yapma nedeni sömürmek istedikleri insanları uyutmak için dini kullanıyor olabilirler mi?

İnsanlara hükmetmek isteyen insanlar dini kullanarak bunu yapıyor olabilirler mi acaba?

Düşünmek istemeyen ama ibadet eden kişilerin düşünmeme sebebi kendi düşünmemek istemeleri olabilir mi?

İnsanlar kötülüklerini gizlemek için ibadeti kullanıyor olabilirler mi?

İnsanlar içlerindeki düşmanlık duygusuna dini ve mezhebi alet ediyor olabilirler mi?

Dinini samimiyetle yaşayan, dini kendisini dirilten ve eyleme geçiren, düşünme eylemini ve ibadet eylemini birlikte yaşayan, dini kendisinin iyiliklerini çoğaltan, inançları kendisini kötülüklerden alıkoyan, din ile insanları uyandıran, inançları ile kurtuluş savaşları verdiren, dini motivasyonu ile özgürlüğü için mücadele eden, ibadetleri ile kibrinden korunan, inancı ve ibadetleri ile dünya malına tapmaktan korunan, dinini kavga etmeden yaşayan insan yok mu, ya da böyle insan sayısı az mı?

İnsan isterse dini doğru anlayıp yaşayamaz mı?

Problem dinde mi, yoksa dini kendi iç dünyasındaki iyi ya da kötü niyetlerle yaşamaya çalışan insanda mıdır?

Demem o ki, dinin bir kabahati yok, inancın bir kabahati yok, ibadetin bir kabahati yok, o yüzden onları suçlamayı bırakın.

Her insan içindeki niyetle dini anlar ve yaşar, niyeti temiz ise dini tertemiz yaşar, niyeti bozuksa o bozukluğa göre dini yaşar.

Dinin kötü niyetli insanların kötü amaçları için kullanmasından rahatsızlık duyuyorsak, bırakalım dini suçlamayı biz doğru bir niyetle doğrusunu yaşayalım.

Bu içeriğe yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV