banner117

Bizi Değerli Kılan Nedir?

İnsanı değerli kılan şey, ne kadar ömür sürdüğü müdür, ömrünü nasıl sürdüğü müdür?

Sahip olduğunuz konum mudur, sahiplendiğiniz mesaj mıdır?

İnsanları etkileyen, onlar tarafından uzun süre değer gören ve görmeye devam eden unutulmayan kimseler,  genellikle bugün bizim önemsediğimiz uzun yaşam, yüksek makam, fazlaca mülk-para, geniş çevre sahibi olmayan kimseler. Başka bir şekilde söylemek gerekirse,  bizim bugün önemsediğimiz şeylerle değerli hale gelmemişler, bunlarla insanları etkilememişler ve bunlar sebebiyle isimleri anılmaya devam etmemiştir.

Bizim çabaladığımızın aksine, değerli kalmanın yolu canı yaşatmak değil, gerektiğinde canı feda edebilmektir birçok peygamber (Hz.Isa, Hz.Yahya) ve şehit gibi.

Yeri geldiğinde feda edilen bir can, diriltiyor binlerce canı.

Yeri geldiğinde feda edilen mal sebebiyle iman ve erdem akıyor hakikate susamış gönüllere.

Bazı gönülleri sağlıklı olmak değil de hasta olmak diriltiyor. Hayat boyu gerekli olan sabrı ve metaneti sıkıntılardan öğrenmiyor.

Hakka ve hakikate hizmet etmeyeceğini bildiğinde, makamı ve mevkiyi terkedenler yol gösteriyor bize Imam Ebu Hanife gibi.

Toplumun rızasını kazanmaktansa Allah'ın rızasını isteyerek hareket edip, toplumu tarafından ateşlere atılanlar rehberlik ediyor insanlara Hz.Ibrahim gibi.

O zaman, zengin, değerli, yüksek makam sahibi, hatırlanır biri olmak istiyorsak, herşeyin Rabbine bağlanmalı, kimsenin rızasını O'nun rızasının önüne geçirmemeli ve O'nun dediği gibi yaşamalıyız.

"Her kim izzet (şeref, onur, güç, nam, makam)  istiyorsa bilsin ki izzet tamamiyle Allah'ındır..." (Fatır, 35/10)

YORUM EKLE

banner83

banner184