banner117

Çocuklar, Göç ve Sağlık Konferansı Yapıldı

Hendek’te Bilimin Toplumla Buluştuğu Çocuklar, Göç ve Sağlık Konferansı yapıldı.

Çocuklar, Göç ve Sağlık Konferansı Yapıldı
banner187


Hendek İlçe Sağlık Müdürlüğünün koordinasyonu ve Hendek Belediyesi’nin katkılarıyla "Çocuklar, Göç ve Sağlık" konulu konferans gerçekleştirildi. Konferansta göçlere dayalı en savunmasız ve zarar gören çocukları etkileyen savaşların sonuçları değerlendirildi.
Hendek Ticaret Merkezi Konferans Salonunda yapılan programa Hendek Kaymakamı Orhan Burhan, İlçe Emniyet Müdürü Şevket İlhan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Çuhadar, Hendek Belediye Başkan Yardımcıları Sinan Baylan, Ahmet Kavakçı, İl Sağlık Müdürlüğünden  ve Sosyal Hizmetlerden kurum yetkilileri, sağlık çalışanları, öğrenciler konferansa katıldı.

Toplumsal farkındalık

Programın açılış konuşmasını yapan Hendek İlçe Sağlık Müdürü Uz.Dr.Burcu Başaran Güngör, ilçe müdürlüğü olarak göçmenlere yönelik çalışmalarından bahsederek, toplumsal farkındalığın önemini vurguladı.
En değerli varlığımız çocuklar

Konferansın sunuculuğunu yapan Hendek İlçe Sağlık Müdürlüğünden Uz.Hem.Deniz De Asis  çocuğun toplumumuzun kültürel ama dünyanın en değerli evrensel varlığı olduğunu ve kurumsal çalışmalarında bu konuları önemsediklerini vurguladı.

Göçlere dayalı enfeksiyonlar

Konferansın ilk konuşmasını yapan Sakarya Üniversitesi Mikrobiyoloji ABD başkanı Prof.Dr.Mustafa Altındiş, göçlerin istatistik verilerini paylaşarak, göçlere dayalı enfeksiyonlardan bahsetti. Bu konudaki önlemlerin ve çalışmaların geliştirilmesinin önemine değindi.
Savaşın mağdurları kadın ve çocuk

Konferansın ikinci konuşmasını yapan Koç Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesinden Prof. Dr. Ayşe Ferda Ocakçı özellikle savaşların yıkıcı etkisinin en mağdurlarının çocuk ve kadınlar olduğunu ifade ederek ihmal ve istismar konularında bilgilendirmelerde bulundu.
Toplumsal duyarlılık artmalı

Konferansın üçüncü konuşmasını gerçekleştiren Üsküdar Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Abulfez Süleymanov sosyolojik bir analizde bulunarak, toplumsal duyarlılığın artmasıyla, birlik ve beraberlikle sorunları çözebileceğimizi ifade etti.
Koruyucu Aile

Kalben Derneği Başkanı  ve oyuncu Pelin Çalışkanoğlu koruyucu aile içindeki kendi yaşam hikayesini anlatarak, bir çocuğun hayatına olumlu bir etki bırakmanın aslında topluma getireceği önemli bir kazanım olduğunu, yaşamsal amaçların bu olumlu hedeflerle belirlenmesi konusunda örneklerde bulundu.

Katılanların soruları ile renkli ve keyifli geçen konferansın sonunda, sunumu gerçekleştirenlere şilt takdimi yapılarak organizasyonda emeği geçenlere teşekkür edildi.


Güncelleme Tarihi: 21 Şubat 2019, 16:54
YORUM EKLE

banner83

banner184