Edirne ve Çanakkale’ye Gezi Düzenlediler

Hendek Devlet Bahçeli Fen Lisesi 40 öğrenci, 3 veli ve 7 öğretmen ile Edirne ve Çanakkale illerine gezi düzenledi.

Edirne ve Çanakkale’ye Gezi Düzenlediler

Gezi ile ilgili okul yetkilileri şu açıklamalarda bulundu.

Bundan 40 yıl kadar önce eğitim sistemini incelemek için Türkiye'ye bir Japon heyeti gelir.

Dönemin başbakanını da ziyaret eden heyet ile Türk yetkililer arasında ilginç bir diyalog geçer. Japon heyeti, Türk eğitim sistemi ile ilgili düşüncelerini anlatmaya soğuk bir cümle ile başlar.

İlk cümlelerden biri şu olur:

"Sizin eğitim sisteminizde milli ruh yok!"

Türk yetkililerde şok etkisi yapan bu cümleden sonra, karşılıklı soru ve cevaplar devam eder. Heyet, daha sonra kendi eğitim sistemini anlatmaya başlar.

Japon heyeti der ki;

"Biz, eğitime şok testler uygulayarak başlarız. Önce çocukları uçak kadar hızlı giden trenlere bindirir ve çok katlı yollardan geçiririz. En üstün teknolojiyi gösterir, robotlarla çalışan dev fabrikalarımızı gezdiririz. Bu baş döndürücü teknoloji karşısında sarsılan ve şoke olan çocuklarımıza deriz ki:

-İşte gördüğünüz bu hızlı trenleri ve üstün teknolojiyi sizin atalarınız yaptı. Eğer siz daha çok çalışırsanız daha hızlı giden ulaşım araçları yapar, daha üstün teknoloji meydana getirir, daha modern fabrikalar kurarsınız... Sonra çocuklarımızı Hiroşima ve Nagazaki'ye götürüp düşmanın harap ettiği bölgelerimizi gezdirir ve bu defa da deriz ki: Bakın, eğer siz birlik beraberlik içinde çalışmazsanız, işte düşmanlar sizin ülkenizi yakar, yıkar, bu hale getirirler.

 Ama birlik beraberlik içinde çalışırsanız, güçlü olursunuz, düşmanlarınız size saldırmaya cesaret edemezler. Artık birlik beraberlik içinde çalışmak ve çalışmamak konusunda kararınızı siz verin...

Bu örneklerle çocuklarımız kendilerine gelerek iyi ve çalışan bir Japon genci olma yolunda milli bir şuur ve heyecanla okumalarını sürdürür"

Sonra, Japon heyetine bir soru yöneltilir:

"İyi de bizim Hiroşimamız, Nagazakimiz yok ki?"

Verilen cevap nettir?

"Sizin Çanakkaleniz var!"

Sadece Çanakkale mi? Unutuldu mu, yoksa anlaşılması için örnek yeterli mi görüldü, bilemiyorum. Fakat, liste Sarıkamışlar, Dumlupınarlar, Kocatepeler şeklinde de uzatılabilir.

Biz de okul olarak Eylül ayında, ilk olarak öğrencilerimizi Ankara Teknofest Fuarı'na getirerek ülkemizin milli teknoloji hamlelerini yakından görüp tanımlarını istedik.

Son olarak da 8-9 Haziran tarihlerinde Edirne ve Çanakkale illerimizi gezdirerek öğrencilerimizde milli ruh bilincini canlı tutmaya çalıştık.

Özellikle Kurum kültürü oluşturarak her eğitim-öğretim yılında Edirne ve Çanakkale illerimize gezi düzenlemek istiyoruz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner83

banner184