Sakarya MEM’den YKS Provası

Sakarya'da 12. sınıfta öğrenim gören üniversite adayları, 18-19 Haziran'da gerçekleştirilecek Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) öncesi İl Millî Eğitim Müdürlüğünün düzenlediği Son Prova Sınavına katıldılar.

Sakarya MEM’den YKS Provası

Sakarya Valiliğinin himayesinde İl Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen NEHİR Projesi kapsamında Sakarya Büyükşehir Belediyesi ve Sakarya Üniversitesi iş birliğinde yapılan sınava katılan öğrenciler ve aileleri büyük heyecan yaşadı.

Öğrencilerin sınav heyecanını yenmeleri ve sınav tecrübesi kazanmaları amacıyla İl Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından organize edilen YKS Son Prova Sınavı; Sakarya Üniversitesi Esentepe Kampüsü, Hendek Eğitim Fakültesi ve Hendek Ziya Gökalp Ortaokulundaki salonlarda yapıldı.

Sabah saatlerinde sınava girecekleri okul binalarına aileleriyle birlikte gelen öğrenciler, önümüzdeki hafta ÖSYM sınavında uygulanacak tüm kurallara uygun şekilde üst araması ve belge kontrolünün ardından salonlara alındılar.

Sınava son anda koşarak yetişen öğrenciler olduğu gibi birkaç dakikayla sınava giremeyen öğrenciler de oldu. Son prova sınavının asıl amacının öğrencilerin eksiklerini görerek önümüzdeki hafta yapılacak sınava daha hazır bir şekilde katılmalarını sağlamak olduğunu ifade eden İl Millî Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı; “Çocuklarımız bir hafta sonra sınava nasıl girecekse bugünkü sınavda aynısını uyguluyoruz. Çocuğumuz bugün cep telefonuyla küpeyle geldiyse ve kimliği, giriş belgesi yoksa sınava giremeyecek. Burada amacımız çocuklarımızın bir hafta öncesinde bu heyecanı yaşayarak olası bir geç kalma durumunu veya eksikliklerini gidermeleridir” dedi.

Saat 10.15’te başlayan sınav öncesi salonları gezen İl Milli Eğitim Müdürü Savaşçı, öğrencilerimizin YKS öncesi önemli bir deneyim kazandıkları Son Prova Sınavına her türlü desteği veren Sakarya Büyükşehir Belediyesi Başkanlığına ve Sakarya Üniversitesi Rektörlüğüne çocuklarımız ve aileleri adına teşekkür etti. Tüm öğrencilerimize başarılar diledi.

Sınavın yapıldığı üniversite kampüsünde öğrencilerimizi ve ailelerini ziyaret eden SAÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan da gelecek hafta yapılacak üniversite sınavının bir tür simülasyonunun gerçekleştirildiğini belirterek gerçek bir sınav havasının yaşandığı Son Prova Sınavının gelecek hafta yapılacak YKS’ye önemli katkısının olmasını diledi.

YKS’nin bire bir provasının yapıldığı sınavla ilgili olarak öğrencilerimiz ve veliler gerçek bir sınav heyecanının yaşandığı uygulamadan duyduklarını memnuniyeti dile getirdiler.

Öğrenciler; "Bizim için çok güzel bir deneyimdi. Çok kaliteli bir sınavdı. Ortamı görmüş olduk, hissetmiş olduk. Sınav öncesi bilgilendirmeler, optik form dağıtımı, kitapçık dağıtımı normal sınav gibiydi. İnşallah işe yarayacak, bir şeyler yapacağız. Bunun için çok teşekkür ederiz. Daha önce böyle bir uygulama olduğunu duymamıştık" dediler.

165 dakika süren sınavda ter döken çocuklarını okul bahçelerinde dua ederek bekleyen aileler de uygulamadan büyük memnuniyet duyduklarını ifade ettiler. Veliler;“Kampüs alanına geldiğimiz ilk andan itibaren gerçek bir sınav ortamıyla karşılaştık. Hem çocuklarımız için hem bizim için çok güzel bir deneyim oldu. İnşallah başarılı olacaklar. Allah emeklerini zayi etmesin" dediler.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner83

banner184