banner117

ATIK PİLLER KUMBARAYA

Hendek Belediye Başkanı İrfan Püsküllü, ilçede sürdürülebilir kalkınma kapsamında daha sağlıklı bir yaşam ve gelecek nesillere doğal kaynakları kirletilmemiş bir çevre bırakmak için atıkların geri dönüşümü projesini uygulamaya koydu.

ATIK PİLLER KUMBARAYA
banner187


Hendek Belediye Başkanı İrfan Püsküllü, bu amaçla çevre duyarlılığı bilincini arttırarak atık üretimini önlemek, azaltmak, yeniden kullanımı ve geri dönüşümünü sağlayarak ülke ekonomisine katkıda bulunmak, ilçedeki çevre kirliliğini en aza indirmek için kentine sahip çıkma bilinciyle sürdürülebilir atık pil toplama projesini uygulamaya koydu. Hendek Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü, Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği (TAP) ile protokol yaparak ilçemizde 100 adet atık pil kumbarasını resmi dairelere dağıttı. Protokol kapsamında 200 adet daha atık pil kumbarası okullara dağıtılacak. Proje Hendek Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü Atık Yönetim Birimi tarafından yürütülecek.

300 kumbara

 Ayrıca bu konuda çeşitli zamanlarda ilçe halkına ve iş yerlerine eğitim seminerleri verilecektir. Ev ve işyerinde gündelik hayatta kullanılan malzemelerin cam, plastik, metal, kâğıt ve karton gibi ambalajlarını Hendek Belediyesi tarafından oluşturulan ambalaj kutularına, kafeslerine ve kumbaralarına geri dönüşüm için atılması yarınlar için büyük bir kazanım olacaktır.

Bunları biliyor musunuz?

• 1 ton kâğıdın geri dönüşümü ile 17 adet ağacın kesilmesinin önlendiğini,

• 1 ton cam atığın geri dönüşümü ile 100 litre petrol tasarrufu sağlandığını,

• 1 Teneke içecek kutusunun kullanımı sonrası geri dönüşüp market raflarında yerini alması, 60 gün gibi kısa bir süreyi aldığını,

• 1 metal içecek kutusunun geri dönüşümünden elde edilen enerji ile 100 watt'lık bir ampulün 20 saat çalıştığını

• Sağlığımızı korumak için kızartmalık bitkisel yağın en fazla iki defa kızartma işleminde kullanılması gerektiğini,

• 1 ton plastik atığın geri dönüşümü ile % 95 oranında enerji tasarrufu sağlanmakta olduğunu,

• Bir küçük pilin 4 metreküp toprağı zehirlediğini,

• 1 litre atık yağ 1 milyon litre içme suyunu kirletebilmektedir

 

 

Güncelleme Tarihi: 18 Nisan 2018, 14:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner83

banner184