Engelli bireyler de toplumun bir parçasıdır

Yarınların bizlere ne getireceğini bilemeyiz.

Engelliler Haftası, 10 Mayıs ile 16 Mayıs arasında, Birleşmiş Milletler'e üye 156 ülkede aynı tarihlerde kutlanan özel haftadır.

Engelli bireylerimizi topluma kazandırmak ve hayatlarını kolaylaştırabilmek için inanın küçük, büyük bütün bireylerin yapabileceği pek çok şey vardır.

Engelli bireylerimize yardımcı olmak istiyorsak, onlara acıyarak yaklaşma yerine onlara balık verme yerine, balık tutmayı öğretmeliyiz.

Engellilik, yalnızca engeli olan bireylerin ya da ailelerinin içinde bulunduğu bir sorun değil, sosyal boyutlarıyla toplumu yakından ilgilendiren ve bütün bireylerin ortak dayanışmasını gerektiren bir konudur.

Engelliler Haftası’nda Engelliler İçin Erişilebilir, Yaşanabilir Bir Türkiye İstiyoruz! Sadece özel günlerde, haftalarda değil; engellileri her zaman gören ve gözeten, duyan ve duyuran, hatırlayan ve hatırlatan, anlayan ve anlatan bir yaklaşımın benimsenmesini istiyoruz. Toplum olarak engelliliğe bakışımızdaki yanlışlık; onları etiketlemekle başlar.

Bireylerin farklılıklarını ve kısıtlılıklarını isimlerinin önüne koymak, medeni insanlara has bir özellik değildir.  Engelliler için devlet, siyasi partiler, sivil toplum, yerel yönetimler, hasılı, hepimizin yapması gereken çok işimiz var.  

Engelli vatandaşlarımızın bizim gerçeğimiz, bizim bir parçamız olduğunu kavramak ve buna göre tavır geliştirmek zorundayız.  

 Bu duygu ve düşüncelerle, öncelikle İlimizde  ilçemizde yaşayan engelli vatandaşlarımız olmak üzere, ülkemizdeki tüm engelli bireylerin Engelliler Haftasını en içten dileklerimle kutluyor, engellerin kaldırıldığı bir dünya için herkesin daha çok gayret göstermesi temennisi ile engellilere ve ailelerine mutlu ve huzurlu güzel günler  diliyorum.

REHBER BAĞIMSIZ YAŞAM KOÇU KORDNATÖR MİLLİ YÜZÜCÜ ENGELLİ AKTİVİST  BİLGİSAYAR YAZILIMCISI SAKARYALI YUSUF DURDURMUŞ

YORUM EKLE

banner83

banner184