55 Yıldır Hendek’te Yorgancılık Yapıyor

Halim Erol 55 yıldır Hendek’te yorgancılık mesleğini devam ettiriyor.

55 Yıldır Hendek’te Yorgancılık Yapıyor

Kaybolmaya yüz tutan Yorgancılık Mesleğinin son temsilcilerinden olan 66 yaşındaki Halim Erol, yaklaşık 55 yıldır Hendek’te mesleğini devam ettirdiğini belirterek Yorgancılığa rağbet var fakat çırak yetişmiyor ifadelerine yer verdi.

Teknolojiye direniyor

Eskiden genç kızların çeyizlerini süsleyen geleneksel yün ve pamuk yorganların yerini fabrikaların sentetik malzemelerden ürettiği yorganların almasıyla yorgan ustalığının da unutulmaya yüz tutan mesleklerden biri olduğunu belirten Erol, günümüzde sentetik malzemelerden üretilen yorgan ve yastıkların ucuz ve ulaşılabilir olmaları dolayısıyla yün yorganlar unutulmaya yüz tuttuğunu belirtti.

 Hendek’te ustalığının son temsilcilerinden olduğunu belirten 66 yaşındaki Halim Erol teknolojiye karşı direnerek yorgancılık mesleğini 11 yaşında çırak olarak girdiği Hendek Başpınar Mahallesinde kendi dükkanında devam ettirerek mesleğini ve el emeği yorganları geçmişten günümüze taşıyor.

İşlemecilikle başladım yorgancılığı öğrendim

İlkokulu bitirdikten sonra yorgancılık yapan akrabasının yanında çıraklıkla mesleğe başladığını aktaran Halim Erol “Adapazarı’nda yorgancılık mesleği yapan bir akrabam vardı ilkokulu bitirdikten sonra beni onun yanına verdiler.

İşlemecilikte vardı, yatak örtülerinin üzerine dikiliyordu kabartma deniliyordu onun adına. Kabartmayı kimse yapmıyordu; sadece Adapazarı’nda 1-2 yer yapıyordu, tesadüfen benim ustamda bu işi yapıyordu.

 Ben işlemecilikten başladım ilk önce daha sonrasında yanımda kalfa arkadaşlar da yorgan dikiyorlardı, onlardan ve ustalarımdan yorgancılığı da öğrenmiş oldum. Yani iki tane mesleğim oldu, askere kadar Adapazarı’nda devam ettim.

 Hendekli olduğum için askerden sonra buraya geldim ve dükkan açtım. Burada müşteri beni tuttu ve güzelde iş yaptım” ifadelerine yer verdi.

Unutulmaya yüz tutan mesleklere destek Halk Eğitim Merkezleri

Yorgancılık mesleğini gelecek kuşaklara aktarmak istediğini ancak çırak bulamadığını dile getiren Erol, mesleğinin son temsilcilerinden biri olduğunu belirterek “Yaklaşık 55 sene oldu mesleğe başlayalı. Şuanda bu meslekte çırak yetişmiyor ve bu şartlarda yetişmesi de zor.

Şuanda gençler okullarını bitirdikten sonra hepsi paralı bir işe girmek istiyor. Ama bizim işte çıraklık şartı var yani önce yetişeceksin. Bu bir veya iki seneni belki de daha fazla zamanını alabilir.

Bu unutulmaya yüz tutan mesleklerin Halk Eğitimler ilacı yani ben öyle görüyorum. Halk Eğitimler buna el atarsalar bu iş sürer gider, yoksa bitiyor.

 Bugün en genç yorgancı 50 yaşında diyelim. En son yorgancılar bizleriz yani, genç olan çok az” diye konuştu.

Bu meslek para da kazandırır, tavsiye ederim

Mesleğini severek yaptığını ifade eden Halim Erol “Bu meslek çok güzel bir meslek ben zevk alarak yapıyorum bunu. Ve şuanda bu işten para da kazanılır, insanlara bunu yapmalarını tavsiye ediyorum. 1 senede öğrenirsin daha sonra para kazanmaya başlarsın. Bu meslek kötü bir meslek değil, tutulan da bir meslek yani dönüş var buna. Bu iş ileride daha da parlak olacak ama eleman sıkıntısı karşımıza çıkıyor” diye konuştu.

En fazla silikon yorgan talep ediliyor

Vatandaşların yün ve pamuktan yapılan yorganları tercih etmeleri gerektiğini de aktaran Erol “Şu anda en çok yaptığımız yorgan yün yorganlar. Yüne talep daha fazla. Yünün üzerinde yattığın zaman dinlenmiş olarak kalkarsın. Bunun yanında silikonlar da var bunlara da talep var ama bunu müşteriler yıkanabiliyor diye tercih ediyor. Yün yorgan en iyisi tabi pamuktan yapılanlar da çok değerli. İkisinden yaptırmak lazım. Vatandaşlar en çok silikon istiyor, yıkanabildiği için. Ama işte sağlıklarına dokunuyor” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner83

banner184