Çanakkale Şehitleri Unutulmadı

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Haftası Törenle başladı.

Çanakkale Şehitleri Unutulmadı

Hendek’te 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma haftası programı çelenk töreni ile başladı.

Hendek Cumhuriyet meydanında düzenlenen 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma programına Sakarya vali yardımcısı ve Hendek Kaymakam vekili Mehmet Polat, Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu, Hendek Cumhuriyet Başsavcısı Ayhan Yenilmez, Türkiye Muharif Gaziler Derneği Hendek Temsilcisi Ferhat Albayrakoğlu, Kuvveyi Milliye ve Mücahitler Derneği Mustafa Baş, Hendek Jandarma Komutanı J.Bnb. S.Sercan Candan, Hendek İlçe Emniyet Müdürü Mesut Eyigün,Hendek İlçe Müftüsü Murtaza Gür, Hendek Milli Eğitim Müdürü Murat Çekiçcioğlu, Siyasi Parti İlçe Başkanları ve Temsilcileri, Belediye Başkan Adayları, Daire Müdürleri ve öğrenciler katıldı.

Çelenklerin Atatürk Anıtına konulmasından sonra saygı duruşu ve istiklal marşı okundu.

Günün anlam ve önemini anlatan konuşmasını gerçekleştiren Hendek Askerlik şube başkan vekili Asteğmen Salih Özkeş, bugün Türk savaş tarihine altın harflerle yazılan Çanakkale Zaferi’nin 109. Yıl dönümünü kutlamanın ve kutsal vatanımız için canlarını feda eden aziz şehitlerimizin Şehitler Günü’nü idrak etmenin onurunu yaşamaktayız. Çanakkale Zaferi; dünya tarihinde bir dönüm noktasının yaşandığı, güç dengelerinin değiştiği, olayların akışı üzerinde Türk Ulusunun belirleyici bir rol oynadığı, Kurtuluş Savaşımızın ilk meşalesinin tutuşturulduğu, yüce Türk ulusunun Başkomutanımız Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde kahramanlık ve fedakarlığının doruk noktasına ulaştığı bir prestij ve azmin mücadelesi olmuştur.

Birinci Dünya Savaşı’nı galip bitirmek isteyen ve gemileriyle Çanakkale Boğazını geçip İstanbul’u almak isteyen düşman devletlere karşı kahraman ordumuz, İngiliz ve Fransız donanmalarına karşı Çanakkale Boğazı’nda aylar süren bir dizi deniz ve kara savaşı yapmıştır. 300.000 askerimizin şehit olduğu bu savaşlar sonucunda, düşman donanmaları ağır kayıplar vererek geri çekilmişlerdir. Çanakkale Savaşlarının denizle ilgili bölümü, 18 Mart 1915 tarihinde, düşman gemilerinin geri çekilmeleriyle sonuçlanmıştır. Çanakkale boğazını gemilerle geçemeyeceklerini anlayan düşmanlarımız, bu kez topraklarımıza karadan girmeyi denemişlerdir. İngiliz, Fransız, Avustralya, Yeni Zelanda ve diğer bazı sömürge ülkelere ait askerler, 25 Nisan 1915 günü karadan çıkarma yapmaya başlamışlardır. Böylesi bir günde cephanesi biten askerlerine karşı ulu önderimiz 19. Tümen Komutanı Mustafa Kemal Atatürk -Süngü tak emrini vermiş ve yıllarca Türk ulusunun hafızasından silinmeyecek “Ben size taarruzu emretmiyorum. Ölmeyi emrediyorum” sözlerini söylemiştir. Böylelikle tarihin bu en büyük siper savaşı başlamış ve uzun süren mücadeleler sonrası parlak umutlarla karaya ayak basan birleşik düşman ordusu 1916 kışında bozguna uğrayarak çekip gitmek zorunda kalmıştır. Türk Ordusu’nun Çanakkale’de vermiş olduğu bu büyük mücadele; sadece dünya tarihi üzerinde yarattığı büyük etkiyle değil, Türk savaş sanatının uygulanış tarzı, başta Büyük Önder Atatürk olmak üzere, kanlı mücadelede ön plana çıkardığı kahramanlar ve askeri dehalar, Türk askerinin doğasında bulunan insani değerlerin savaş sahasında tezahürü bakımından dünya savaş tarihinde örneği olmayan bir olaydır. Çanakkale Zaferi, vatanın bütünlüğü ve ulusun bağımsızlığı söz konusu olduğunda, Türk milletinin neleri başarabileceğinin en güzel kanıtıdır. Türk ulusu bu zaferle, arka arkaya gelen acı olayların etkisiyle kaybettiği özgüvenini yeniden kazanmıştır. Çanakkale Zaferi ile birlikte, Şehitler Günü olarak da kutladığımız bu anlamlı zafer gününde, kutsal vatan topraklarını canları pahasına koruyarak şehitlik onuruna erişen aziz şehitlerimizi minnet ve şükranla hatırlıyoruz.

Aziz şehitlerimiz yattıkları yerlerde şunu hissetmelidirler ki; temiz kanlarıyla suladıkları kutsal vatan toprakları, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Türk Gençliği ve tüm Türk ulusu tarafından en kutsal emanet olarak muhafaza edilecektir.

 Bu duygularla, bizlere bu büyük zaferin gururunu armağan eden, başta Ebedi Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve onun silah arkadaşları olmak üzere; bu mücadeleye iştirak eden Türk ordusunun kahraman mensuplarını, onu her şeyiyle destekleyen aziz Türk ulusunu ve vatanları uğruna hayatlarını feda eden bütün şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve şükranla anıyor, ruhlarınız şad olsun” ifadelerine yer verdi.

Hendek Mesleki ve Teknik Anadolu lisesi öğrencisi Tunahan Karaduman ‘’Dur yolcu” Adlı Şiiri okurken çelenk koyma töreninin ardından İlçe Protokolü Hendek Kabristanlığındaki Şehitlerin mezarlarını ziyaret ettiler.

Kur’an kursu öğrencileri Kur’an-ı kerim okuduktan sonra Hendek ilçe Müftüsü  Murtaza gür tarafında dualar okundu.

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2024, 22:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner83

banner184