Doğadaki Şifa Kaldirik

Kaldirik Otu Hendek’in yüksek kesimlerinde toplanmaya başladı.

Doğadaki Şifa Kaldirik

Genellikle yüksek alanlarda yetişen ve doğal şifa kaynağı olan ‘Kaldirik Otu' Hendek’in yüksek kesimlerinde toplanmaya başladı.

Doğal şifa sofralarda

Özellikle sigara içenler için balgam söktürücü olan ve boğaz-bademcik iltihaplarına da iyi geldiği bilinen bitki ile yapılan yemekler de sofraları süslüyor.

Lila renkli şifa

Birçok derde deva ve şifa kaynağı olan ‘Kaldirik Otu' Hendek Dikmen Mahallesinde genellikle Mayıs ayının ortalarında toplanırken, Kaldirik Otu genellikle ormanlık alanlarda ve yüksek noktalarda yol kenarlarında bulunuyor. Lila renkli çiçekleriyle gönle ferahlık veren ve baharın müjdecisi de olarak bilinen bitki, özellikle sigara içenler için balgam söktürücü özelliği, boğaz-bademcik iltihaplarına da iyi gelmesi yönüyle biliniyor.

Farklı isimlerle anılıyor

Şifa kaynağı ve yöresel lezzeti toplayan mahalle halkı, bitki hakkında bir takım bilgiler de verdi. ‘Kalındirek' ve ‘Hodan' isimleriyle de bilinen ve yabani olarak yetişen bitki, metabolizmaya da oldukça fayda sağlıyor. Kaldirik Otu, ayrıca çeşitli yemekler ile sofraları da süslüyor.

Doğal ve sağlıklı

Topladıkları bitki hakkında bilgiler veren Hanife Köseoğlu, bu çok sağlıklı bir şey aslında. Hiç ilaç katkısı yok, doğal bu. Bağırsaklara, şeker hastalığına iyi gelir.

Mideyi rahatlatır, yararlı bir şey yani zararsız. Taze şekilde topluyoruz biz bunu, ayıklıyoruz, eve gidince de güzelce yıkıyoruz ve doğruyoruz ince şekilde.

Soğuk suyun içerisinde bırakıyoruz bunu ateşin üzerine. Acele pişmesi lazım yeşil kalması için soğuk suya koyulması lazım, hem de acele pişmesi lazım. Beklememesi lazım, kararmaması için. Küçük küçük doğruyoruz biz bunu. Turşusu yapılıyor, sarımsaklı, tuzla beraber. Normal suyu da sarımsaklı turşusunu koyuyoruz.

Ondan sonra gene artı böyle ince ince doğruyoruz, yıkayıp güzel öldürüp haşlayıp mısır unuyla içine iki patates veyahut da iki soğan rendeleyip az da bir mısır unuyla karıştırıp tavada biz bunu kızartıyoruz, kavuruyoruz. Bunun her türlü yemeği olur.

Bunu kurutup ateşte haşlayıp evin üstlerine betonlara serip öyle kurutuyoruz. Kuruduktan sonra çuvala koyuyoruz bunu dövüyoruz odunla beraber.

Saklıyoruz bez poşetlerde daha sonrasında kışın haşlıyor, yemek yapıp yiyoruz ifadelerine yer verdi.

Çeşitli yemekleri bulunuyor

Kaldirik Otu toplayan Yasime Ark, idrar yollarına iyi geliyor. Şeker hastasına iyi geliyor. Bağırsakları güzel çalıştırıyor. Şifalı, faydalı bir bitki. Her sene bu günlerde toplarız bu bitkiyi. Turşusu, kavurmasını yaparız haşlayıp. Tavasını yaparız. Kuruturuz kışın yine aynı yemeklerini yaparız. Barbunyalı kavururuz. Birkaç çeşit yemek oluyor bu bitkiden diye konuştu.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Sefer demirci
Sefer demirci - 7 ay Önce

Artık eskisi gibi çıkmıyor ormanlar kurudu ne mantar nede bitki

SIRADAKİ HABER

banner83

banner184