Eğitimlerini Halk Eğitimde Tamamlıyorlar

Maddi sıkıntılar ve Ailevi sebeplerden dolayı Okula gidemeyen Kadınlar, Halk Eğitim Merkezinde eğitimlerini tamamlıyor.

Eğitimlerini Halk Eğitimde Tamamlıyorlar

Maddi sıkıntılar ve ailevi sebeplerden dolayı okula gidemeyen kadınlar, Sakarya'nın Hendek ilçesinde bulunan Halk Eğitim Merkezi'ndeki okuma ve yazma kursunda eğitimlerini tamamlamak için dirsek çürütüyor.

Eğitim ve El becerisi

Ev hanımlarının el becerilerine ve eğitim durumlarına katkı sağlayan Halk Eğitim Merkezleri yoğun ilgi görüyor. Bünyesinde birden çok atölye barındıran ve alanında uzman kişilerin eğitim verdiği atölyelere kadınlar keyifle gidiyor.

Şimdi sıra kendilerinde

Evlenip yuva kuran ve çocuklarını okutan kadınlar, şimdi Halk Eğitim kurslarındaki sıralarda okumayı ve yazmayı öğrenmek için çaba sarf ediyor.

Önlüğümü almışlar ama amcamın kızına vermişler

Dedesinin okula gitmesine engel olduğunu belirten 62 yaşındaki Cemile Akçay, Okumaktan değil, yazmaktan sıkıntı çekiyorum. Dedem okula göndermemiş beni. Annem ve babam önlüğümü bile almışlar ama amcamın kızına vermişler ifadelerine yer verdi.

Öğrenebildiğimiz kadar

64 yaşındaki Emine Çelik, Ailem beni okula göndermedi. Şimdi de öğrenmeye geliyorum. Artık öğrenebildiğimiz kadar öğreneceğiz diye ifadelerine yer verdi.

Babam beni kıskandı ve okutmadı

Kızlarından birinin Öğretmen olduğunu belirten 47 yaşındaki Nejla Boyukısa, Babam beni okutmadı. Erkek kardeşlerimin tüm eğitimini karşıladı ama beni kız olduğum için kıskandı ve okutmadı. Babam mağdur etti bizi.

Ben kızlarımı okuttum. Birinin öğretmen olmasına, diğerinin ise İnsan Kaynakları Bölümünden mezun olmasına katkı sağladım. Şimdi ise kızlarım beni okutuyor ifadelerine yer verdi.

Okulu kendi bıraktığını belirten Şengül Günay da, "Okulu sevmiyordum ve şimdi ise keşke okusaydım diyorum. Kalan eğitim hayatımı burada tamamlamaya çalışıyorum" şeklinde konuştu.

Üniversiteyi tamamlayanlar var

Sınıf Öğretmeni Metin Sefa, çeşitli sebeplerden okuma ve yazma öğrenemeyenlere Halk Eğitim Merkezlerimizde eğitim veriyoruz. Bu kursu bitirip İlkokul, Ortaokul, Lise hatta Üniversiteyi tamamlayan Öğrencilerimiz var diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner83

banner184