Hendek’te Zamana Meydan Okuyor

47 yıldır Hendek’te saatçilik mesleğini sürdüren Mürşit Özgel zamana meydan okuyor.

Hendek’te Zamana Meydan Okuyor

Hendek’te yaşayan Osman Mürşit Özgel, 13 yaşında babasından öğrendiği saat tamirciliğini 47 yıldır sürdürüyor.

Mesleğe ilk başladığında 10 kişinin bu işi yaptığını, şimdilerde ise ilçenin tek saat tamircisi olduğunu belirten Özgel, "Benden sonra insanlar saatlerine pil taktırmak için çevre ilçelere gidecek diye konuştu.

47 yıldır mesleği devam ettiriyor

Alpaslan Türkeş Caddesi'nde dükkanı bulunan 62 yaşındaki Osman Mürşit Özgel, babasından 13 yaşında öğrendiği saat tamirciliğini ilçede 47 yıldan beri sürdürüyor. 30 metrekare dükkanda hem tamircilik hem de ticaretini yaptığı mesleğini büyük bir özveriyle sürdüren Özgel, çırak yetişmemesinden dolayı kendisini son durak olarak görüyor. Mesleğe ilk başladığında ilçede 7 kişinin dükkanda, 3 kişinin ise evlerinde saat tamirciliği yaptığını belirten Özgel, şimdilerde sadece kendisinin bu işi yaptığını söyledi.

İşimi zevkle yapıyorum

İşini büyük bir aşkla yaptığını belirten Osman Mürşit Özgel, "13-14 yaşından beri babamdan edindiğim mesleği yaklaşık 47 yıldan beri yapıyorum. Yüksekokul okumama rağmen bu işi yapıyorum. İşimi zevk alarak yapıyorum. Zaten zevk almasaydım yapmazdım ve Allah sağlık verdiği sürece de yapmaya devam edeceğim" dedi.

Takı gibi kullananlar var

Saate olan talebin hiçbir zaman azalmayacağını ifade eden Özgel, "Saati takı gibi kullanan insanlar var. Bazı insanlar koluna hiç saat takmaz. Bazıları ise 10-20 tane alır, her gün farklı takar. Hatta her yeni modelde saat alan müşterilerimiz var" diye konuştu.

Bir tek ben kaldım

Mesleğinde artık çırak yetişmediğini de ifade eden Osman Mürşit Özgel, "Benim yetiştirdiğim bir arkadaşım 50 yaşında vefat etti ve o rahmetli olduktan sonra bu ilçede bir tek ben kaldım. Ben işe başladığım zaman 7 kişi dükkanında, 3 kişi de evde tamir yapıyordu. Şimdi bir tek ben kaldım. Benden sonra da insanlar saatlerine pil taktırmak için çevre ilçelere gidecek" ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
METİN KALK
METİN KALK - 2 ay Önce

ALLAH UZUN SAĞLIKLI ÖMÜR VERSİN

Kenan Gundogdu
Kenan Gundogdu - 2 ay Önce

Bu sahsin kardesimin hemen yanina birkac genc alip bu meslegi ögretmesi lazim BENCE, gerci simdi bozulunca bu taki atilir yerine yenisi alinir, oysa ulkemizde o kadaaaar cok eski saatler vardir bu saatlerin yasamasi icin kardesim sen hala hayattayken birkac cocuk al ve meslegini onlara ögret bu benim önerim Ne dersin he?

SIRADAKİ HABER

banner83

banner184