banner117

Mevsimlik Tarım İşçiliği Çalışmaları Başladı

Fındık Tarımında Mevsimlik İşçilerle ilgili eylem planları hazırlandı.

Mevsimlik Tarım İşçiliği Çalışmaları Başladı
banner187


Sakarya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan Mevsimlik Tarım İşçileri Bürosu, Vali Yardımcısı Mehmet Fatih Çiçekli Başkanlığında büroda görevli kuruluşların temsilcilerinin katılımıyla toplandı.

Toplantıya, Büroyu oluşturan kuruluşların temsilcileri olan İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, SGK İl Müdürlüğü ve Büyükşehir Belediyesi yetkilileri katıldı.
İlimizde 8 İlçede Fındık Tarımında Mevsimlik İşçilikle İlgili proje uygulanacak.

Sakarya’da Fındık Tarımında Mevsimlik İşçiliğin söz konusu olduğu 8 İlçe olan Serdivan, Söğütlü, Hendek, Akyazı, Karasu, Karapürçek, Ferizli ve Kocaali kaymakamlıklarının hazırlamış olduğu METİP eylem planları değerlendirildi.

Sakarya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Tekin Kaya toplantıda yapmış olduğu değerlendirmede, İlimizde mevsimlik tarım işçililiğin yoğun olduğunu, diğer illerden göç aldığını dolayısıyla, tarım işçilerinin çalışma ve barınma koşullarının daha iyi hale getirilmesi için çalışmaların devam ettiğini belirtti. Kaya, bu konuda İl Müdürlüğü bünyesinde Mevsimlik Tarım İşçileri Bürosu oluşturulduğunu, Büronun, mevsimlik tarım işçilerinin, kayıt altına alınmasın yanında, eğitim, sağlık, barınma, güvenlik ve soysal hizmetlerinin de iyileştirilmesine yönelik çalışmalara katkı sağladığını bildirdi.

İyi uygulama örnekleri diğer İlçelere de yaygınlaştırılıyor

Sakarya Vali Yardımcısı Mehmet Fatih Çiçekli, 2018 yılının iyi örnek uygulamaları çerçevesinde Hendek İlçesinde İLO tarafından desteklenen "Mevsimlik tarım işçileri ile Göçer ve Yarı Göçer Ailelerin Çocuklarının Eğitime Erişim Projesi" hakkında uygulanan projenin diğer 8 İlçede de uygulanması faydalı olacağını belirtti. Ayrıca uygulanacak projenin çocukların tarladan uzaklaştırılmasının, çocuk emeğinin istismarı ve eğitime yönlendirilmeleri bakımından önemli olduğunu ifade etti.

Bu doğrultuda, proje hakkında Hendek İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Çuhadar tarafından kurul üyelerine sunum yapıldı. Ayrıca, projenin eylem planına dâhil diğer İlçelerle paylaşılması ve 2019 yılında uygulanması kararlaştırıldı.

Eylem Planı ile Fındık Tarımındaki Mevsimlik İşçilerin korunması hedefleniyor

Mevsimlik tarımda çalışma şartları ve çocuk işçiliği ile mücadele gibi konuları içeren Mevsimlik Tarım İşçileri Planı içerisinde, konaklama alanlarının tespiti, eğitim faaliyetleri, aşılama ve sağlık hizmetleri ile çocukların eğitim faaliyetleri gibi kurumların yapması gereken hizmetler yer almaktadır.

Mevsimlik tarım işçilerine yönelik uygulamaya konulan eylem planıyla, bulundukları illerden geçici bir süreyle göç eden mevsimlik tarım işçilerinin şartlarının iyileştirilmesi, korunması ve geliştirilmesi hedeflenmektedir denilmektedir.

Kamuoyuna duyurulur.

Güncelleme Tarihi: 05 Mart 2019, 17:02
YORUM EKLE

banner83

banner184