Muhtarlar Günü Törenle Kutlandı

19 Ekim Muhtarlar Günü, Hendek Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen çelenk töreni ile kutlandı.

Muhtarlar Günü Törenle Kutlandı

Hendekli Muhtarlar 19 Ekim Muhtarlar Günü münasebetiyle Hendek Cumhuriyet Meydanında düzenlenen çelenk töreninde bir araya geldi.

Törene, Hendek Kaymakamı Halil İbrahim Acır, Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu, Hendek İlçe Emniyet Müdürü Mesut Eyigün, Hendek İlçe Jandarma Komutanı J. Bnb. Süleyman Sercan Candan, İlçe protokolü ve Muhtarlar katıldı.

Kutlama programı öncesi Atatürk anıtına Muhtarlar Derneği Başkanı Kadir Yağlı ve Muhtarlar tarafından Muhtarlar Derneği çelengi sunuldu, ardından bir dakikalık saygı duruşu ve istiklal marşı okundu.

Muhtar Demokrasinin temel taşıdır

Tören sonrası İsrail’in Gazze'de yaptıgı katliâmı kınayarak günün anlam ve önemini belirten konulmayı yapan Tüm Hendek Muhtarlar Derneği Başkanı Kadir Yağlı, 19 Ekim 2015 Tarihli ve 2015/11 sayılı Başbakanlık Genelgesi ile 19 Ekim'in    ‘’Muhtarlar Günü’’ ilan edilmesinde başta Cumhurbaşkanımıza, Hükümetimize, Gazi Meclisimize ve emeği geçenlere şükranlarımızı sunuyorum.

19 Ekim 1829 tarihinde 2. Mahmut tarafından yayınlanan bir fermanla İstanbul Üsküdar, Eyüp ve Galata kadılıklarında, daha sonra Anadolu’da Kastamonu Taşköprü’de kurulan muhtarlık müessesesi 194 yıldır bu topraklarda varlığını sürdürmektedir. Muhtarlık müessesi, Osmanlıdan Cumhuriyete taşınan ender kurumlardan biridir.

Muhtarlarımız bir yandan Köy ve Mahalle sakinlerinin devlet kurumlarıyla ilişkilerinde aracı bir rol oynarken, diğer yandan da çağdaş kamu yönetimi anlayışının en temel gereksinimlerinden biri olan katılımcılığın sağlanmasında önemli bir görevi yerine getirmekte, daha anlaşılır bir ifade ile Devlet vatandaş arasında bir köprü vazifesi görmektedir. Muhtarlığın 194 yıllık Merkezi/Yerel idareyi temsil eden kurumları arasında toplumsal barışın sağlandığı müesseselerden biri olduğu unutulmamalıdır. Çünkü temsil ettiği gücü Türkiye Cumhuriyeti Mührü’nden alan bu müessese siyasallaşmamış tek çözüm merkezidir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi Muhtar, demokrasinin temel taşıdır. Bu günü bizlere ‘’Muhtarlar Günü’’ olarak hediye eden başta Cumhurbaşkanımıza, Hükümetimize ve Gazi Meclisimize teşekkürlerimizi sunuyor, bu anlamlı gün vesilesiyle ebediyete intikal etmiş Muhtarlarımıza Allah'tan rahmet diliyorum.

 Tüm muhtarlarımızın 19 Ekim Muhtarlar Gününü kutluyor ve meslektaşlarıma çalışmalarında başarılar diliyorum.

Güncelleme Tarihi: 19 Ekim 2023, 10:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner83

banner184