banner117

Sivrisineklerden Koronavirüs Bulaşır Mı?

Son günlerde akıllardaki soru, koronavirüs sivrisinekler vasıtasıyla bulaşabilir mi?

Sivrisineklerden Koronavirüs Bulaşır Mı?
banner187


Koronavirüs (Covid-19) sivrisinekler vasıtasıyla kan yoluyla bulaşabilir mi? Bilim insanları şimdilik bu soruya "hayır" cevabı veriyor ve kan yoluyla koronavirüsün bulaşmadığını belirtiyor.

Havaların ısınmasıyla birlikte sıtma, sindbis, sarıhumma, dang humması, zika, Batı Nil virüsü gibi birçok hastalığın taşıyıcısı olan sivrisineklerin koronavirüs taşıyıp taşımayacağı şu sıralara tüm dünyada insanların merak ettiği konuların başında geliyor.

Böyle bir vaka yok

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)’den yapılan açıklamada, koronavirüsün sivrisinekler ya da diğer haşereler aracılığıyla insana bulaştığı yönünde veri olmadığı belirtildi.

Corona virüsün Afrika ve Latin Amerika'da daha düşük seviyede seyrettiğini belirten DSÖ, bu bölgelerde corona virüsün sivrisinekler aracılıyla bulaştığı yönünde vaka bulunmadığını da vurguluyor.

Solunum yolu virüsü

Dünya Sağlık Örgütü’nün yeni tip koronavirüsün kan yolu ya da deriden temas yoluyla buluşmadığını vurguladığı açıklamasında; "Yeni tip koronavirüs (Covid-19) bir solunum yolu virüsüdür. İnsanların öksürmesi ya da hapşırmasıyla bulaşabilir. Ya da bir yüzeyin üzerinde insanların ellerine bulaştıktan sonra, o elin ağız ya da buruna götürülmesi yoluyla bulaşabilir” ifadelerine yer verildi.


Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2020, 12:41
YORUM EKLE

banner83

banner184