banner117

Hastalıktan Korunma

İnsan bedeni mikroplara maruz kalıp hastalıklara yakalandığı gibi, insanın manevi yanı da manevi mikroplara maruz kalıp hastalıklara yakalanabilmektedir. Hastalıklardan korunmak için vücut direncimizin sağlam olması gerekmektedir.

Vücut direncimizi sağlam tutmanın yolu ise sağlıklı (doğal, dengeli) beslenmek, spor yapmak, temizliğe dikkat etmek, mikroplu ortamlardan olabildiğince uzak durmaktır. Sağlıklı halimizin devam edebilmesi için bu ilkeleri sürekli olarak uygulamak gerekmektedir. Aynı şekilde manevi hastalıklara yakalanmamak için de manevi direncimizi kuvvetli tutmamız gerekmektedir.

Bizi manevi hastalıklara (bencillik, kibir, nankörlük, şehvet vd.) karşı koruyan uygulamalar da bedensel direncimizi sağlamlaştıranlara benzemektedir.

Bedenimizi doğal ve temiz gıdalarla dengeli bir şekilde beslediğimiz gibi, ruhumuzu da samimi-şuurlu dua ve ibadetlerle düzenli olarak beslemeliyiz.

Bedenimizin düzenli temizlediğimiz gibi ruhumuzu da tövbe-istiğfar ile düzenli olarak temizlemeliyiz.

Bedenimizi mikroplu-kirli ortamlardan uzak tutmaya çalıştığımız gibi, ruhumuzu da günah işlenen-işleyen ortamlardan ve kişilerden uzak tutmalıyız.

Bedenimizi sağlıklı ve canlı tutmak için spor yaptığımız gibi, ruhumuzu da salih amellerle (faydalı iş ve davranış) canlı tutmalıyız.

İnsan beden ve ruhtan oluşuyor ve bunlar birbirini olumlu ya da olumsuz etkiliyor. Bu yüzden dinimiz hem bedenin hem ruhun temiz ve sağlıklı tutulmasını ister, uygulamaları da bu yöndedir. Örnek vermek gerekirse, önce bedeni temizlik olan abdest alınır, sonra manevi temizlik olan namaz kılınır.

Rabbim hepimize beden ve ruh sağlığı versin, kirlenmişliklerimizi temizlesin, bizleri maddi ve manevi kirlenmelerden korusun.

YORUM EKLE

banner83

banner184