Herkes Kadar Önemliyiz

Makamı, mevkisi, statüsü, mesleği ne olursa olsun insan insandır ve her insan temel insani saygıyı haketmektedir.

Bunu anlamak ve uygulamak her insanın yapabileceği ve yapması gereken temel insani seviyedir. İnsanın kendini diğerlerinden üstün ya da aşağı görmesi ise tedavi edilmesi gereken hastalıklı bir durumdur.
Söylediğimizi örneklendirmek gerekirse, bir doktorun muayene odasının önünde tedavi için bekleyen bir birey, doktora ve diğer bekleyenlerin hakkına saygı duymalı, beklemesi gerekiyorsa beklemeli, hastane kurallarına uymalı, kendisine hizmet sunanlara saygılı davranmalı.

Aynı şekilde bir doktor da bir markette kendisine hizmet sunanlara saygılı olmalı, marketin işleyiş kurallarına uymalı, beklemesi gerekiyorsa beklemelidir. Mesai saatinde çay içmenin ihtiyaç olduğunu kendisinin olduğu kadar başkaları için de kabul edebilmeli.

Market açılış kapanış saatlerine gösterdiği hassasiyeti kendi mesai saatlerine de gösterebilmeli.
Burada verdiğimiz örneği herkes kendi işine taşıyarak, kendi benliğine ayna tutarak bir özeleştiri yapabilir.
"Benim kim olduğumu biliyor musun?"
"Sen kimsin?"
gibi kibir cümleleri kullananlar, kendisine hizmet edenlere saygısız davrananlar, kendini hukuk üstünde görenler tedavi edilmesi gereken tiplerdir. Bu gibilere hukuk ile hadleri bildirilmelidir.
Bence insanları bu gibi üstünlük psikolojisine sokan ayrıcalıklı durumlar sona erdirilmelidir.

Örnek vermek gerekirse, makam arabaları, çakarlı araçlar kaldırılmalı. Nihayetinde herkes kadar insanız, biz olmazsak dünya batmaz. Sadece kuluz ve ölümlüyüz.
O yüzden bunu anlayalım diye hac var(insan olduğumuzu, kardeş olduğumuzu anlayalım diye), o yüzden ihram var (kundakla geldik kefenle gideceğiz diye), o yüzden ihram yasakları var(bitki, hayvan, insan, kendimize zarar vermemiz yasak), kimseye zarar vermeden yaşamayı öğrenelim diye.
Rabbim bizi razı olduğun gibi eyle.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ayşe Güven
Ayşe Güven - 1 yıl Önce

Fakat insan fani olduğunu unutur ve yine buyuklenmeci benligiyle kibir abidesi olarak kucuk daglari kendi yaratmiscasina ortalarda boy gösterir.Rabbim rizasina uygun yasamayi bize nasip etsin

banner83

banner184