Dikmen’de 115 Yıllık Asırlık Gelenek

Hendek Dikmen Mahallesinde 115 yıldır değişmeyen gelenek.

Dikmen’de 115 Yıllık Asırlık Gelenek

Hendek Dikmen Mahallesinde 115 yıldır Ramazan Bayramının ilk günü toplu bayramlaşma ve keşkek geleneği devam ediyor.

Gelenekler yaşatılıyor

Bayram Namazı sonrası gencinden yaşlısına herkes toplu Bayramlaşma ile bayramlaştıktan sonra Vatandaşlara ve misafirlere yöresel keşkek ikram ediliyor.

30 kazan keşkek

Bu yıl Ramazan Bayramı işin 30 kazanda keşkek hazırlanırken, yaklaşık 8 bin kişiye yöresel keşkek ikram edildi.

Atalarımızdan gelecek nesillere

Geleneği diğer nesillere de aktarmak istediklerini ifade eden Dikmen Mahallesi eski Muhtarı Menderes Ayvaz, “her yıl olduğu gibi bu yıl da Bayramın birinci gününde de keşkek yapmaktayız. Bayramda keşkek geleneğimizin 115’nci yılını tamamlıyoruz bu sene. Dedelerimizden, atalarımızdan kalan bu geleneği bizler de diğer nesillere inşallah aktarırız. 30 kazan keşkek yaptık ve 7-8 bin kişiye ikram edeceğiz” ifadelerine yer verdi.

Vatandaşlar geleneği devam ettiriyor

Şenol Pektemek, “Buraya geldik keşkeğimizi yiyoruz yapanların ellerine sağlık. Çok güzel bir gelenek, yıllar önce büyüklerimiz başlatmış bu geleneği ve bizde devam ettirmeye çalışıyoruz. Çocuklarımızın bu geleneği devam ettirmesi için de çabalıyoruz” derken, Emine Ulusoy ise “Her sene yapılan bir keşkek geleneğimiz var. Çok memnunuz” diye konuştu.

Geleneklerimiz sayesinde bir araya geliyoruz

Ayten Polçumcu, “Bayramımız çok güzel geçiyor, herkes köye geliyor. Buraya gelenler de keşkeğimizi merak ediyor tabi. Bayramımız bu geleneğimizle birlikte çok mutlu geçiyor” ifadelerine yer verirken Hanife Köseoğlu ise, “Eskiden dedelerimizden kalan bir gelenek bize. Bu gelenek sayesinde mahallemize geliyor köylümüz ve burada buluşuyor kaynaşıyoruz. İnşallah devamı da gelir, bizden sonraki gençlerimize de tavsiye olsun” ifadelerine yer verdi.

Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2024, 18:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner83

banner184