Yaylalar ve Meralarla İlgili Çalışma Yapılmalı

MHP Hendek İlçe Teşkilatı tarafından düzenlenen Medya buluşması ‘nda yaylalarla ilgili sorunları sorduk.

Yaylalar ve Meralarla İlgili Çalışma Yapılmalı

Yayla ve Meralarla ilgili verilen cevaplar;

Hendek’te sorun yaşanan Yaylalarlarla ilgili soruya cevap veren Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu, 1975 yılındaki yaylanın durumuyla şimdiki yaylanın imardaki durumunun ne olduğunu anlamak mümkün değil. Burada sanırım. 100 yıl öncesine bakmak lazım.

 Orman Bakanlığı çok ciddi çalışma yapan bir kurum. Maalesef bölgemizde vatandaşlarımızın ormanla olan ilişkisi, ormanların nasıl ziyan ve heba edildiğini, açma tabiri ile kesimlerin ve kaçakları yapıldığını, kendilerinin kişisel  alanlar haline dönüştürüldüğünü hep beraber biliyor, görüyoruz. Bundan 100 yıl önceki kayıtlarda belki de Osmanlı kayıtlarında halen orman gözüküyorsa muhalemen halen o kayıtlar üzerinden devam ediyordur, Orman yerini bırakmaz. Yaylacılık yapmanıza, hayvanlarınızı otlatmanıza bir engel yok. Kaldı ki yayla vasfında yerlerde de, Ülkemizin değişik yerlerinde de görüyoruz izinsiz yapılaşma ve kaçak yapılaşma had safhada.

Bizim insanlarımızda maalesef hem orman arazilerini hem yaylaları kötü şekilde kullanabiliyor. Orman kanunları yaptırımlara müsait. Korunması adına bu şekilde değerlendirildiğini düşünüyorum ama vatandaşların evi tabiî ki önemlidir, hem vatandaşı, hem devletimizi hem de ormanımızı koruyacak şekilde bir düzenleme mecliste yapılabir diye düşünüyorum dedi.

Kanunlar ve yasalar vatandaşların talebi doğrultusunda yapılır diyen MHP Sakarya İl Başkanı Oğuz Alkaş, vatandaşımızın talebi olduğu taktirde anayasa çerçevesi içersinde gerekli çalışmalar yapılır ama şu ana kadar bize böyle bir talep gelmedi diye konuştu.

Hüdaverdi Bahadır, Geçmiş dönemde yaylalar ve o zamanlar mera vasfında olan, örneğin Sarıyer’in hemen dibi yayla değil de mera. 180-200 Dönüme yakın havanların gittiği yer bakımsızlıktan orman tekrar büyüyünce orman diyor ki burası orman vasfındadır. Dikmen ve Çiğdem bu bölgede tesbit edilmiş  yerler var, Dikmen’in bir kısmı, Çiğdem Yaylasının bir kısmı var, Çamlıca Göl Yaylamız ortada yok. Normalde tarihi yayla buralar ama orman alanının içinde kaldığı için bunları kapatılar. Hem meralarla ilgili hem de yaylalarla ilgili bu kapsama girecek bir çalışma yapılması gerekir diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2023, 11:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner83

banner184