Yardım Etmek

Yaradanın yüreklere yerleştirdiği merhamet duygusunu yaşatan her insan, yardıma ihtiyacı olan birini gördüğünde bir şeyler yapma telaşına düşer.
"Ne yapabilirim"diye işin içine girmeye başladığında, insanların hayat hikayeleriyle karşılaşmaya, zor durumda olmalarının sebepleriyle yüzleşmeye, işin sadece ekonomik olmadığının bilincine varmaya, muhtaçlığı ortaya çıkaran ailevi, psikolojik, sosyal, ekonomik, eğitim durumu gibi bir çok unsurun olduğunu fark etmeye başlar.
İhtiyacı olan birine yardım etmek isteyen kişi, tuhaf hikayelere şaşırmamalı, insanların cahillik/sorumsuzluk/yanlış alışkanlıklarına kızmamalı, kararlarına müdahale etmemeli, yardım etmenin para/yiyecek/giyecek vermekten ibaret olmadığını, kapsamının ve anlamının geniş olduğunun bilincinde olmadır.
Yardım etmek, bazen zamanımızı, bazen malımızı, bazen ilgimizi, bazen bilgimizi infak etmektir.
Yardım etmek muhtaçlığın sebepleriyle mücadeledir.
Yardım etmek, insanların yüreğindeki umudu yeşertmek büyütmektir.
Yardım etmek, hepimizin insanlık ailesinin kardeşleri olduğumuzu hatırlamak, hatırlatmaktır.
Yardım etmek, yol göstermek, rehberlik etmektir.
Yardım etmek, desteklemek, ayağa kaldırmaktır.
Yardım etmek, takip edip, zorlandığında/sallandığında yanında olmaktır.
Yardım etmek, bir kaç kişinin yapabileceği/başarabileceği bir görev değil, merhamet sahibi herkesin bir ucundan tuttuğu bir görevdir.
Bu insanlık görevini yerine getirirken insana lazım olanlar ise; yaptıklarını Yaradanın rızası için yapan samimi bir yürek, sabır, merhamet, fedakarlık ve işbirliği bilincidir.
Selam olsun, yaratılanlara yardım ederek Yaratandan yardım görenlere, başkalarına merhamet göstererek içindeki merhameti besleyenlere, başkalarının hayatına umut taşıyarak kendi hayatlarına umut dolduranlara.
Selam olsun, yaptıklarının mükafatını Rabbinin huzurunda alacağına iman edenlere.
" Onlar, Rablerinin rızasına ermek için sabreden, namazı dosdoğru kılan, kendilerine verdiğimiz rızıklardan gizli olarak ve açıktan Allah için harcayan ve kötülüğü iyilikle ortadan kaldıranlardır. İşte bunlar için dünya yurdunun iyi sonucu vardır.
Bu sonuç da Adn cennetleridir. Atalarından, eşlerinden ve çocuklarından iyi olanlarla beraber oraya girerler. Melekler de her bir kapıdan yanlarına girerler (ve şöyle derler):
Sabretmenize karşılık selâm sizlere. Dünya yurdunun sonucu (olan cennet) ne güzeldir!" (Rad Suresi:22-24)

YORUM EKLE

banner83

banner184