Eğitim’de Şiddette Hayır

4.Sendikanın Bir Araya gelip Hendek İmam hatip Ortaokulu önünde eğitimde şiddette hayır açıklaması yaptılar.

Eğitim’de Şiddette Hayır

Türk Eğitimsen, Eğitim iş, Eğitim Sen ve Eğitim Birsen sendikalarının katıldığı basın açıklamasını sendikalar adına Eğitim Bir-sen ve Memur –sen Sakarya şube Başkanı Murat Mengen Yaptı.

Zaman Zaman sloganlarla kesilen açıklamada Murat Mengen şunları söyledi,

Bugün burada, maalesef “Eğitim de Şiddete Dur Demek”,  “Sesimizi Yetkililere Duyurmak”, “Çözüm Bulma İradesini Harekete Geçirmek” için bir araya gelmiş bulunmaktayız.

Toplanma Gündemimiz, maalesef, geçtiğimiz gün ilçemiz Hendek İmam Hatip Ortaokulu’nda yaşadığımız ve biz eğitim çalışanlarını derinden üzen şiddete yine ve yeniden şahit olmamızdır.

Hendek te kendisini veli zanneden kişi ve çete üyesinin, bir eğitim yuvasında, iletişimi ve çözümü şiddette bularak, okul müdürümüzü ve  sosyal bilgiler öğretmenimizi okul içinde darp etmeleri tam anlamı ile eşkıyalıktır, vandalizmdir.

Susma Haykır, Şiddete Hayır!

Biz eğitim çalışanları olarak, yetkililerden sesimize kulak vermelerini, toplumumuzda giderek artan şiddeti ortadan kaldıracak önlemlerin bir an önce alınmasını, eğitim çalışanlarına yönelik şiddetle ilgili bir kanun maddesinin Öğretmenlik Meslek Kanununda mutlaka olmasını istiyoruz.

Teröristlerce katledilen öğretmenlerimiz Şenay Aybüke Yalçın, Necmeddin YILMAZ’ın;  öğrencisinin katlettiği Necmeddin Kuyucu öğretmenimizin, ve ülkemizin değişik değişik yerlerinde şiddete maruz kalan daha nicelerinin acıları vicdanlarımızda tazeliğini korumaktayken, eğitim çalışanlarına yapılan şiddete ilişkin yazılı ve sözlü basında ki haberlere bir yenisi de HENDEK’ te eklenmiştir.

Bu şiddet asla kabul edilemez. Kabul edilemez, çünkü aslında kaybettiğimiz, toplum içindeki sevgimiz, saygımız, vicdanımızdır. Aslında kaybettiğimiz geleceğimiz, milli değerlerimizdir.

Hani bu meslek, kutsal bir meslekti. Hani “bir harf öğretenin 40 yıl kölesi” oluyorduk. Hani muasır medeniyetler seviyesine öğretmenlerimizle ulaşacaktık.

Geleceğimizi emanet ettiğimiz eğitim çalışanlarımıza, öğretmenlerimize şiddet, ülkemize, milletimize, geleceğimize, umutlarımıza ihanet değil de nedir?

Şiddete Karşı Omuz Omuza!

Artık eğitim çalışanlarımıza dönük şiddet olaylarının üstü kapatılmamalı, bu olaylar sadece idari ve adli soruşturmalarla geçiştirilmemeli, yaptırımlar para cezasından ibaret kalmamalıdır.

Eğitim Çalışanlarına dönük şiddetin soruşturulması ciddiyetle yapılmalı, cezalar da, sosyal sonuçları da ağır olmalıdır. Bunlar gerçekleştirilmeden, yasalarla düzenlenme yapılmadan önleyici ve caydırıcı sonuç almak, mümkün değildir.

Bu yasal düzenlemeler yapılmaz ise, bizler daha çok bu üzücü haberleri okuyacak, her defasında hayıflanacak, gelinen ve yaşanan olaylara üzülmeye devam edeceğiz. Biz eğitim çalışanları olarak ne bu tip olayları basında görmek, ne şahit olmak, ne de yaşamak istemiyoruz.

Şiddet Yasası, Eğitimcinin Tasası!

Eğitim Bir Sen olarak, şiddet sorununun kaynaklarını kurutacak çözümlerin mutlaka üretilmesi gerekliliğini her fırsatta dile getirdik, bundan sonra da getirmeye de devam edeceğiz.

Bize göre eğitim çalışanlarının, şiddete karşı yasal güvenceyle korunması gerekmektedir. Toplumsal şiddet olaylarını önlemek adına, bizzat eğitim sisteminin kendisi şiddeti ortadan kaldıran bir araç olmalıdır. Bunun ilk adımı da içinde şiddetle ilgili kanun maddesinin de olacağı, Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun, ait olduğu mesleğe ve kendine yakışır şekilde güçlendirilmesidir.

Eğitimciye Şiddet, Ülkeye İhanet!

Bu vesile ile, söz konusu veli ve çete üyesini kınadığımızı, bu olayın son olmasını temenni ettiğimizi, tekrar eğitim çalışanlarımızın da, toplumumuzun da şiddete bir kez daha şahit olmamasını, Eğitim Bir Sen olarak, her daim eğitim çalışanlarımızın yanında olacağımızı ve bu olayın hem hukuksal hem de idari olarak takipçisi olacağımızı beyan eder, bütün basınımızın değerli temsilcilerine ve tüm katılımcı kardeşlerimize teşekkür ederiz.

Susma Haykır, Şiddete Hayır!

Açıklama yapıldıktan sonra Sendika üyeleri sesiz bir şekilde Hendek İmamhatip Ortaokulunun önünden ayrıldılar

Güncelleme Tarihi: 01 Mayıs 2024, 11:18
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hendekli
Hendekli - 2 ay Önce

vatandaşın verdiği vergi ile evinize ekmek götüreceksiniz sonra vatandaşa üstten bakacaksınız insanlar kendi adaletini uygulayınca da siddete hayır diyeceksiniz hadi ordan derler adama

SIRADAKİ HABER

banner83

banner184