banner117

"Hendek'te 75 Mahalle Kırsal Mahalle İçin Başvurdu"

Tüm Hendek Muhtarlar Derneği Başkanı Dursun Emin Kula, Kırsal Mahalle konusu ile ilgili bilgilendirmelerde bulundu.

"Hendek'te 75 Mahalle Kırsal Mahalle İçin Başvurdu"
banner187

Tüm Hendek Muhtarlar Derneği Başkanı Dursun Emin Kula, kamuoyunu bilgilendirmek adına Hendekli Basın Mensuplarına Kırsal Mahalle konusu hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Dernek Lokalinde Tüm Hendek Muhtarlar Derneği Başkanı Dursun Emin Kula ve Muhtarların katıldığı toplantıda Kula Kırsal Mahalle konusu hakkında bilgilendirmeler yapan Kula merak edilenleri cevapladı.

Kanunla İyileştirmeler Söz Konusu

Tüm Hendek Muhtarlar Derneği Başkanı Dursun Emin Kula kırsal mahallelere geçiş süreciyle ilgili ”2014 yılından yapılan yerel seçimlerde büyükşehir yasası ile köyler mahalleye dönen yerlerde, kırsal mahalle adıyla yeniden adlandırma ve bir takım faydalarda sağlanması için, köy olan yerlerin tamamen köy haline değil de. Emlak vergisi, emlak harcı ve su parasıyla ilgili iyileştirmeler söz konusu. Bunların başında emlak harcı alınmayacak, emlak beyanının şehir hayatına göre merkez mahallelere göre yarısı alınacak hanelerde su parasının %25’i alınmayacak ticari alanlarda ise %50’si alınmayacak şekilde belirlenmiştir.

Mahalleye Dönen Yerler Köy Hayatı Yaşıyor

Kula “Söz konusu değil karar defterini bu kanunla geri geliyor diye bir şey söz konusu değil. Belediyeye geçen arazilerinde belediyeden köye geçmesi söz konusu değil. Ancak hali hazırda 2014’den bu yana 5 yıllık geçiş süreciyle ilgili. Zaten bu uygulama köyden mahalleye dönen yerlerde devam ediyor. Bu kanuna ek olarak çıkartılan yasa 2022 Aralık ayından sonra aynı statünün devam etmesi için yapılan bir uygulama. Şayet muhtarlarımız bu talepte bulunmazlar ise 2022 Aralık ayından sonra Hendek’te su kaç paraya içiliyorsa köylü vatandaş o paraya içecek, Hendek’te emlak vergisi harçlar ne ise köylü vatandaş bu harçları ödeyecek. Bunun için devletimiz kanun koydular bu uygulamayı çıkarttı. Bundan da yararlanılması için bizi de bilgilendirdiler ve resmi gazetede yayınlandı. Ancak bu yetki aynı zamanda ilçe belediyesine, sonrasında da ilçe belediyesiyle beraber Büyükşehir belediye meclisine verilmiştir. Biz muhtarlarımızla beraber bu konuya vakıf olan hepsini bilgilendirdik ve muhtarlarımız dilekçelerini verdiler. Hendek Belediye meclisinde görüşülecek sonrasında da Büyükşehir belediyesine de konu gidecek. Orada da Büyükşehir belediyesi 90 gün içerisinde ya gönderildiği gibi onaylayacak ya değiştirerek, yada reddedecek. Bunu neye göre reddedecek diye düşündüğümüzde işte sosyo ekonomik, Şehire uzaklığı, hizmetin ne kadar sürede gideceği ile ilgili düşünce tarzlarını ortaya koyacaklar. Ama bizim muhtarlar olarak düşündüğümüz şey şu, zaten merkez mahallelerimizin dışında olan mahallelerimiz kırsal alan mahallelerimiz ya da köyden mahalleye dönen yerlerimiz fiili olarak hala köy hayatı yaşamaktadır. Köylünün durumu zaten ortada bir şehir hayatında yaşarmış gibi emlak vergisi vermeye harç ödemek, su parası ödemek bir yük getireceği aşikardır. Bunun içinde muhtar arkadaşlarla Belediye başkanımızın da katıldığı istişare toplantıları gerçekleştirdik. Sayın Belediye başkanımızın da gayet meseleye olumlu baktığını herkesin bilmesini istiyoruz. Sağ olsun dilekçelerimiz gönderildi.

Gerekirse Referanduma Gidilir

Kula “Birkaç mahalle hakkında bunlar olmayabilir çünkü merkeze çok yakın mahalleler dediyse de bizimde o konuyla ilgili kendilerine sayın başkanım hem muhtarlarımız sıkıntıda kalmasın hem sizler sıkıntıda kalmamanız açısından referanduma girmesinin doğru olduğunu düşünüyoruz. Bu mahallelerde bunlardan bir tanesi Servetiye, Uzuncuorman, Yeşilköy, Kazımiye’dir. Evet baktığımızda merkeze yakın bu mahallelerde bu talepler yapılabilir. Ancak bizim öngördüğümüz şey 1/1000’lik haritanın bir kısmında hazırlanmış. Bunlara göre de Başkanımız bunların mahalle olarak kalmasını daha faydalı olacağını söylediler. Bizde şöyle düşünüyoruz. Ne zaman alt yapı ve doğalgaz geçerse bu doğrultuda o zamanki dönemde bir referandum yapılır mahalleye döndürülür veya mahalleye dönmesi için gerekli işlemler yapılır. Hiç olmazsa bu dönemde vatandaşımız pahalı su içmez, vergisini fazla ödemez.

Şuana kadar yapılan başvuru sayımız 75’dir. Büyükşehir yasasından önce Hendek’te 70 köy 24 mahalle vardı. Büyükşehir yasasıyla birlikte kapatılan 4 mahalleden oluşan Yeşilyurt Mahallesi ve 1 mahalleden oluşan ve kapatılan Çamlıca Beldesinde ki mahallenin kırsal mahalleye dönmek için bunlarla birlikte 75 mahalleye çıkmış oldu” ifadeleri yer aldı.

KIRSAL MAHALLEYE DÖNÜŞ DİLEKÇESİ VEREN MAHALLE MUHTARLARI
MAHALLESİ ADI SOYADI MAHALLESİ ADI SOYADI
1 AKARCA Hamdi TURNA 38 K.HANBABA Seymen UZUN
2 AKÇAYIR Hasan UZUN 39 K.YENİKÖY Cemil ÇAMURCU
3 AKSU Hasan KARA 40 KAZIMIYE Yaşar DEVRİM
4 AKTEFEK Ali ALBAYRAKTAR 41 KIRKTEPE Haydar MUTLU
5 AŞAĞI ÇALICA Mustafa TÖREMİŞ 42 KOCAAHMETLER Osman ŞAHİN
6 BAKACAK Saffet SARI 43 KOCATÖNGEL Mahmut ÇAR
7 BALIKLIİHSANİYE Ahmet KARAGÖZ 44 KURTULUŞ Ahmet BEKTAŞ
8 BEYKÖY Nihat KOCAMAN 45 KURTKÖY Osman ŞİMŞEK
9 BEYLİCE Erol AKAR 46 LÜTFİYEKÖŞK İsmail YILKIN
10 BICKIATİK Recep DEFNE 47 MARTİNLER İbrahim KAHYA
11 ÇAĞLAYAN Muharrem BEDEL 48 MURADİYE Dursun DEMİREL
12 ÇAMLICA Hasan TUNÇ 49 NURİYE Şenol GÜRSEL
13 ÇAYIRBAŞI Nihat TOPÇU 50 ORTAKÖY Orhan ÇALICI
14 ÇOBANYATAK Şevki BAK 51 PAŞAKÖY Cemil SARILAR
15 ÇUKURHAN Taner AZUN 52 PINARLI Halil KAHVECİ
16 DEREKÖY YUSUF ÇULHAOĞLU 53 SARIYER İbrahim ÖKTEN
17 DİKMEN Menderes AYVAZ 54 SERVETİYE Nihat ÇAMURAL
18 ESENTEPE Abdullah SERBEST 55 SİVRİTEPE İsmail KELEŞ
19 ESKİBIÇKI Osman AY 56 SOFULAR İsmail BUMA
20 GÖKSU İsmail GÜLMEZ 57 SOĞUKSU Dursun Emin KULA
21 GÜLDİBİ Kazım TAŞKIN 58 SUKENARI İBRAHİM CİN
22 GÜNDOĞAN İsmail PEHLİVAN 59 SÜLEYMANİYE Abdülkadir İNAL
23 GÜNEY Eset İLKAY 60 SÜMBÜLLÜ Yusuf ÇAKIROĞLU
24 HACIKIŞLA OSMAN ÇOLAKOĞLU 61 ŞEYHLER Hakkı ÇALIK
25 HACİMBEY Ömer DEMİR 62 TUZAK Ali AYGÜN
26 HALLAÇ Hayrettin DURAN 63 TÜRBEKÖY Nejdet KARATAŞ
27 HAMİTLİ Mecit DENİZCİ 64 UZUNCAORMAN Mehmet CİVELEK
28 HARMANTEPE Ahmet AYDIN 65 UZUNÇARŞI Halit BEKTAŞ
29 HİCRİYE Murat CESUR 66 YAĞBASAN Mustafa KOÇOĞLU
30 HÜSEYİNŞEYH Şükriye TATARHAN 67 YARICA Bahattin IŞIKVEREN
31 İKBALİYE Barış YAZICI 68 YAYALAR Hasan AYAR
32 İKRAMİYE Fevzi ÖRS 69 YENİKÖY Umut UNAT
33 KADİFEKALE Süleyman ARSLANOĞLU 70 YENİYAYLA Burhan DERE
34 KAHRAMAN Fevzi ÇAÇUR 71 YEŞİLKÖY Murat NALBANT
35 KALAYIK Özhan SATAR 72 YEŞİLVADİ Süleyman SELMAN
36 KARADERE Tahsin KULABER 73 Y.HÜSEYİNŞEYH Muammer KAYNAK
37 KARATOPRAK Turgut İZCİ 74 YUKARI ÇALICA Kadir YAĞLI
75 YEŞİLYURT Yaşar CİVELEK
Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2021, 23:16
YORUM EKLE

banner83

banner184