Hendek’teki Su Değirmeni Tarihe Tanıklık Ediyor

300 yıllık su değirmeni hem tarihe tanıklık ediyor hem de Vatandaşların ihtiyacını karşılıyor.

Hendek’teki Su Değirmeni Tarihe Tanıklık Ediyor

Hendek’te bulunan tarihi su değirmeni, tarihe tanıklık etmenin yanı sıra geleneksel yöntemlerle buğday ve mısır gibi ürünleri öğütüp un haline getirerek Vatandaşların ihtiyacını da karşılamaya devam ediyor.

3 asırdır hizmet veriyor

Hendek Bayraktepe Mahallesinde bulunan yaklaşık 300 yıllık su değirmeni, tarihe tanıklık etmenin yanı sıra Vatandaşların da ihtiyaçlarını karşılamaya devam ediyor.

3 asırdır aynı yöntemle buğday, arpa, mısır gibi tahıl ürünlerini öğüterek doğal un elde edilmesini sağlayan su değirmeni gelişen teknolojiye direnirken günümüzde halen dere yatağından akan su ile çalışmaya devam ediyor.

3 asırlık işletme Babadan Oğul’a

Eski görünümünden modernize hale getirilen değirmende taleplere yetişemediklerini ve değirmeni babasından kaldığını aktaran 77 yaşındaki Yılmaz Duyar, 100 yıldan beri değirmeni işlettiklerini belirtti. 3 asırdır ve 100 seneden bu yana işletmeciliğini yaptıklarını belirten Duyar, değirmene talep çok, gece günüz çalışmamıza rağmen yetiştiremiyoruz.

 Su değirmeni unu yakmaz ve yavaş döner bu sebepten dolayı lezzeti yerinde olur. Ancak elektrikli değirmen hızlı döndüğü için unu yakar ve ekmeği iyi olmaz.

 Babamdan bize geçti bizde öldüğümüzde çocuklarım ve yeğenlerim burayı işletecekler ifadelerine yer verdi.

Dededen kalma işletme

Babasının rahatsızlığından dolayı ona yardımcı olduğunu aktaran 45 yaşındaki Veysel Duyar, biz burada insanların ihtiyaçlarını gideriyoruz mısır, buğday, çavdar gibi her türlü ürünü öğütüyoruz.

 Buraya müşteriler çuvallarını ve iletişim bilgilerini bırakır bizde öğüttükten sonra kendilerini arayıp unu teslim ederiz. Bize deden kaldı güzel ve zevkli bir iş ama eziyeti de var” derken öğütülmesi için mısır getiren Zafer Beşoluk, “Mısırlarımızı burada öğütüyoruz.

 Tarihi bir değirmen ve buranın eski halini de biliyorum. Zamanında burası restore edildi ve güzelleşti. Değirmenin bu hale gelmesi bizi mutlu ediyor. Ben buraya 10 yıldan beri dir öğütülmesi için mısır getiriyorum ifadelerine yer verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner83

banner184