Hayata Bilgiyle Dokunun

Gençlerle Yaşamsal Bilgiler ve Doğru Müdahaleler Paylaşıldı

Hayata Bilgiyle Dokunun

Hendek İlçe Sağlık Müdürlüğü , Sakarya Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne bağlı Hendek Abdurrahman Gürses Erkek Yurdunda bulunan gençlere “Hayata Bilgi İle Dokunun” başlığında sağlık bilgisini arttırıcı bir dizi eğitimler gerçekleştirdi.

Hendek Abdurrahman Gürses Erkek Yurdu Eğitim Sorumlusu Murat Bilgiç’in koordinasyonunu sağladığı eğitimde Hendek İlçe Sağlık Müdürlüğü Eğitim ve Proje Sorumlusu Uz. Hemşire Deniz De Asis gençlere Temel Yaşam Desteği, Yabancı Cisim Tıkanmaları ve Temel İlkyardım başlıklarında bilgiler verdi.

Sakarya Üniversitesi Eğitim Fakültesi ve Uygulamalı Meslek Yüksekokulu öğrencilerinin ilgiyle katılım sağladıkları eğitim maket üzerinde uygulamalarla pekiştirildi. Özellikle yaşam bulguları, bilinç kontrolü, Temel Yaşam Desteği (CPR) ve Kurtarıcı (Heimlich ) Manevraları gibi konularda pratik uygulamalar ile geleceğin öğretmen adayları , bilgisayar bölümü öğrencileri kendilerini geliştirdiler. (OED) Otomatik Eksternal Defibrilatörler konusunda bilgi veren Uz. Hemşire Deniz De Asis teknik branşlardaki ve bilişim teknolojilerindeki öğrencilere önerilerde bulundu. Gelecekte toplu yaşam alanlarında bu teknolojilerin kullanılacağını ve eğitimli bireylerin en kısa sürede hastaya müdahale ederek tıbbi personele teslim edeceklerinden bahseden De Asis , bu bilgilerin hayati önem taşıdığını vurguladı. Üniversite öğrencilerine sağlık ile ilgili tasarım/arge konularında çalışma yapmalarını , amatör gayretlerin ve hayal ettikleri tasarımların geleceğin sağlık teknolojilerinin insan yaşamına bilgiyle dokunmanın en değerli yolu olduğunu ifade ederek , projelerinde destek olacaklarını kaydetti. Öğrenciler bireylerin sağlığının bozulmasına, hastalanmasına, sakatlanmasına sebep olan yaşamsal riskler konularında ayrıca bilgilendirildiler. Uygulamalar ile üç saat kadar süren eğitim sonuna kadar öğrencilerin paylaşımları, soruları ve ilgisi ile devam etti.

Sağlığın bütüncül uygulamalarında Hendek İlçe Sağlık Müdürlüğü toplumun her yaş grubuna fayda sağlayacak eğitimlerine devam ediyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner83

banner184